Strefa aplikacji mobilnej

Nauka dziecka przez zabawę?

Nie ma nic lepszego. Poznaj propozycje zabaw, które pomogą odkryć i rozwinąć ukryte talenty Twojego dziecka. Nauka dziecka przez zabawę jest nie tylko skuteczna
i przynosi wiele korzyści, ale może też sprawić mnóstwo frajdy Tobie i dziecku.

Cyferkowa muzyka

Zabawa ruchowa, w którą mogą bawić się rodzice z dziećmi w dowolnym miejscu – w domu, w ogrodzie czy na działce. Pozwala nieraz odkryć talent muzyczny u dziecka. Do zabawy potrzebne jest jedynie urządzenie, na którym da się odtworzyć skoczną, taneczną muzykę i odrobina kreatywności.

Na początku zabawy rodzic wybiera liczbę zadań jaką będzie miało spełnić dziecko i przypisuje do nich poszczególne cyferki. (Uwaga: liczba zadań powinna być dostosowana do wieku dziecka).

Następnie wyjaśnia jakie zadanie kryje się pod poszczególnymi cyframi np.

  • 1 – usiądź na krześle
  • 2 – zaklaszcz 2 razy
  • 3 – podskocz do góry na jednej nodze.

Rodzic włącza muzykę i zachęca dziecko do tańca (najlepiej tańcząc razem z nim). Po chwili rodzic zatrzymuje muzykę i wypowiada określoną cyfrę. Zadaniem dziecka jest jak najszybciej wypełnić zadanie przypisane do danej cyfry.

Muzyczna trasa

Kolejną zabawą edukacyjną dla dzieci jest Muzyczna Trasa, która celuje w ich talent muzyczny. Do zabawy potrzebne będzie urządzenie odtwarzające muzykę oraz spora przestrzeń – najlepiej bawić się na podwórku, działce lub w ogrodzie. Rodzic i dziecko stają w pewnej sporej odległości od siebie. Rodzic włącza muzykę i co chwila zatrzymuje ją. W czasie gdy słychać muzykę dziecko przesuwa się w stronę rodzica w dowolnie określony na początku zabawy sposób (w zależności od wielkości dostępnej przestrzeni dziecko może biec, skakać na jednej nodze, iść stopa za stopą). W chwili gdy rodzic zatrzymuje muzykę dziecko musi się zatrzymać i zastygnąć w bezruchu. Jeśli dziecko się poruszy, rodzic może odesłać je na początek trasy do punktu startowego. W przeciwnym wypadku dziecko zostaje na pozycji a rodzic ponownie włącza muzykę.

Rodzic może zatrzymywać muzykę w dowolnych odstępach czasu – im częściej, tym zabawa ciekawsza. Gdy dziecko dotrze do rodzica następuje zmiana i teraz rodzic stara się w rytm muzyki dotrzeć do swojej pociechy.

Dodatkowym urozmaiceniem gry może być zmiana sposobu dotarcia do mety przy każdej rozgrywce. Sposoby te może określać osoba, która właśnie dotarła do mety.

Naśladuj co usłyszysz

Rodzic włącza muzykę i w jej rytmie dziecko biega, idzie lub tańczy (rodzic oczywiście powinien bawić się razem z dzieckiem). Po chwili zabawy rodzic wypowiada nazwę określonego przedmiotu. Zadaniem dziecka jest przybranie postawy naśladującej wymieniony przez rodzica przedmiot i utrzymanie jej przez kilka sekund np. 5 (rodzic głośno odlicza 1-2-3-4-5). Jeśli dziecko wypełni polecenie, następuje zamiana ról i to dziecko określa przedmiot, który musi naśladować rodzic.