Strefa aplikacji mobilnej

Nauka dziecka przez zabawę?

Nie ma nic lepszego. Poznaj propozycje zabaw, które pomogą odkryć i rozwinąć ukryte talenty Twojego dziecka. Nauka dziecka przez zabawę jest nie tylko skuteczna
i przynosi wiele korzyści, ale może też sprawić mnóstwo frajdy Tobie i dziecku.

Zabawa w kolory

Zabawa może pomóc odkryć talent plastyczny u Twojego dziecka. Do gry potrzebna będzie piłka lub ewentualnie dowolny miękki przedmiot, który uczestnicy będą mogli przerzucać między sobą. Rodzic wypowiada nazwę określonego koloru i w tym samym momencie rzuca piłkę do dziecka. Zadaniem dziecka jest złapać piłkę na każdy wypowiedziany kolor, oprócz koloru czarnego. Następnie dziecko wypowiada wybraną przez siebie nazwę koloru i rzuca piłkę z powrotem do rodzica.

W przypadku zabawy ze starszymi dziećmi rodzice mogą utrudniać grę i zastępować kolory różnymi nazwami, np. warzyw i owoców, ustalając, że na nazwę owocu piłkę należy złapać, a na nazwę warzywa nie łapać.

Młody rzeźbiarz

Bardzo popularną i rozwojową zabawą dla dzieci jest wspólne lepienie różnego rodzaju figurek. W przypadku braku czasu jako masę rzeźbiarską można wykorzystać plastelinę lub modelinę, jednak dużo więcej radości sprawi dziecku wykorzystanie masy solnej – zwłaszcza gdy będzie mogło ją przygotować razem z rodzicem. Przykładowy przepis na masę solną:

  • - 200 gram mąki
  • - 200 gram soli
  • - 125 mililitrów wody

Mąkę mieszamy z solą i dolewamy po trochu wody, wyrabiając ciasto przez ok 5-10 minut do momentu uzyskania jednolitej masy. Nie należy wlać od razu całej wody ponieważ ilość potrzebnej wody zależy m.in. od gatunku mąki. Masa na figurki powinna być gęsta.

Dla miłośników ekologii: masę solną można zabarwić już w momencie jej przygotowywania, dodając do przepisu naturalne produkty: kakao, kurkuma, cynamon czy papryka.

Tak przygotowaną masę można już wykorzystać do zabawy w tworzenie figurek. Dobra rada: figurki najlepiej lepić na folii aluminiowej. Dzięki temu łatwiejsze będzie ich późniejsze przenoszenie.

Aby zabawa była ciekawsza rodzic może wspólnie z dzieckiem określić temat przewodni dla tworzonych figurek, wybierając np. postacie z ostatnio oglądanej bajki, podwodne stwory, prehistoryczne plenery lub ulubionych bohaterów książkowych.

Gdy figurki będą już gotowe można nadać im bajeczne kolory wykorzystując farby (akwarele). Do tego celu niezbędne jest wcześniejsze wysuszenie figurek na powietrzu (proces jest raczej długotrwały) lub w piekarniku nagrzanym do 50-60 stopni (najlepiej pozostawić uchylone drzwiczki aby umożliwić cyrkulację powietrza).

W przypadku wykonywania np. dekoracji choinkowych, wysuszone i pomalowane figurki można dodatkowo pokryć bezbarwnym lakierem aby nadać im połysk.

Autoportrety w rozmiarze maxi

Do zabawy potrzebne będą duże arkusze papieru lub tektury (dostępne bez problemu w sklepach papierniczych lub marketach). Zabawę rozpoczynamy układając arkusze papieru na podłodze. Następnie rodzic układa na arkuszu dziecko w taki sposób by cała sylwetka mieściła się na kartonie (dziecko powinno mieć lekko odsunięte od ciała ręce, rozłożone palce i nogi). Rodzic bierze do ręki mazak i obrysowuje sylwetkę dziecka. Tak przygotowany szablon zatrzymuje dla siebie a następnie sam kładzie się na kartonie i prosi o obrysowanie swojej sylwetki przez dziecko. Tak przygotowane szablony sylwetek stają się punktem początkowym do stworzenia autoportretów w rzeczywistym rozmiarze. Technika wykonania autoportretów jest dowolna – można wykorzystać farby, kredki, bibułę, kolorowe włóczki, skrawki materiałów itd. Im więcej materiałów do dyspozycji tym tworzone portrety stają się ciekawsze a zabawa bardziej atrakcyjna.