Strefa aplikacji mobilnej

Nauka dziecka przez zabawę?

Nie ma nic lepszego. Poznaj propozycje zabaw, które pomogą odkryć i rozwinąć ukryte talenty Twojego dziecka. Nauka dziecka przez zabawę jest nie tylko skuteczna
i przynosi wiele korzyści, ale może też sprawić mnóstwo frajdy Tobie i dziecku.

Poznaj figury

Gra ma na celu oswajanie dziecka z figurami geometrycznymi (dla dzieci młodszych) lub utrwalanie ich nazw (dla dzieci starszych), a także trenowanie koncentracji i skupienia. Gra Poznaj Figury może zapobiegać potencjalnym trudnościom w matematyce. Do zabawy potrzebne będą: kartka papieru i kolorowe mazaki lub kredki. Na początku zabawy rodzic rysuje na górze kartki kilka figur geometrycznych w 1 linii obok siebie. Ilość figur powinna być dostosowana do wieku dziecka. Do namalowania każdej z figur należy użyć innego koloru. W kolejnym kroku rodzic pokazuje dziecku swój rysunek i daje mu chwilkę na zapamiętanie ułożenia figur i wykorzystanych do rysowania kolorów. Następnie, rodzic zakrywa część kartki z wyrysowanymi przez siebie figurami, a dziecko z pamięci stara się odwzorować rysunek wykonany przez rodzica, zachowując zarówno kolory jak i kształty figur.

W momencie gdy dziecko ma problemy z odwzorowaniem rysunku, rodzic może udzielać mu dodatkowych podpowiedzi (ich liczba powinna być ograniczona), nie powinny one być jednak zbyt proste. Przykłady podpowiedzi:

  • Jedna z figur jest w kolorze zielonym
  • Figura w środku to kwadrat
  • Koło nie jest w kolorze pomarańczowym

Zamiast mazaków do zabawy można wykorzystać kolorowe papiery i wycinać z nich kształty geometrycznych figur.

Ile oczek jest na kostce?

Kolejna gra pozwalająca eliminować potencjalne trudności w nauce matematyki. Do zabawy potrzebna będzie jedna lub 2 kostki do gry – im większy rozmiar kostki tym lepiej. W przypadku gdy w domu nie ma kostki, do zabawy wykorzystać można sześcienne pudełko i namalować odpowiednią ilość oczek na każdej ze ścianek pudełka.

Rodzic rzuca kostką do gry, a zadaniem dziecka jest podanie prawidłowej ilości oczek na kostce. Dla starszych dzieci, które rozpoczynają naukę liczenia do 10, do zabawy należy wykorzystać 2 kostki i poprosić dziecko o udzielenie odpowiedzi jaka liczba powstanie w wyniku dodawania oczek, które wypadną na kostkach.

Rzuć do celu

Rodzic stawia na podłodze otwarte pudełko i daje dzieciom kilka małych przedmiotów, np. kulki, guziki, małe maskotki czy miękkie figurki. Zadaniem dziecka jest wrzucanie zabawek do pudełka z jednoczesnym głośnym liczeniem każdego trafienia. Dla utrudnienia, do pudełka celować może również rodzic rzucając na przemian z dzieckiem. Każdy gracz musi zapamiętać aktualnie wypowiedzianą liczbę i swoje trafienie doliczyć do globalnego wyniku trafień w grze.